Długi weekend majowy 2018 – Szlak Orlich Gniazd

Wpis jest co prawda ukierunkowany na długi weekend majowy 2018, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać nasze inspirację na dowolny okres w roku, kiedy mamy kilka dni wolnego. Tym bardziej, że Szlak Orlich Gniazd można podzielić na etapy, które można pokonywać nawet przez kilka sezonów.

Z roku na rok świadomość, tego jak niezwykle pięknym krajem jest Polska rośnie, nie tylko wśród turystów zagranicznych, ale również polaków co tym bardziej cieszy. Pokazują to również statystyki polskiej organizacji turystycznej, które mówią wprost o coraz większym zainteresowaniu polaków zwiedzaniem “własnego podwórka”.

Jako zapalony entuzjasta polskich zamków i historii zdecydowanie polecam absolutny hit jakim jest Szlak Orlich Gniazd. Jest to niezwykła podróż ukazująca ambitne plany królów polskich, a przede wszystkim Kazimierza Wielkiego, za którego panowania wzniesiono lub przebudowano większość warowni znajdujących się na trasie szlaku.

Sama trasa łączy Częstochowę z Krakowem i przebiega przez takie perełki jak zamek na Wawelu, czy też zamek Ogrodzieniec – są to absolutnie pozycje obowiązkowe dla każdego pasjonata historii.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice źródło. Wikipedia.pl

Ile liczy Szlak Orlich Gniazd ?

Jeżeli mowa o dystansie to około 164 km, jeżeli pytacie ile atrakcji turystycznych w postaci zamków to przynajmniej 13. Dlatego jest co zwiedzać i najlepiej rozłożyć sobie taką wyprawę na przynajmniej 2-3 dni. Naprawdę warto.

Nikogo nie trzeba przekonywać do piękna Krakowa. Poznali się na nim turyści z całego świata, warto przy tej okazji uzmysłowić sobie, że cały szlak to nie tylko architektura stworzona przez człowieka, ale również niezwykłe pomniki przyrody i widoki, które zapierają dech w piersi.

Gdzie najlepiej zacząć zwiedzanie Szlaku Orlich Gniazd?

Sam szlak najlepiej przemierzać rozpoczynając przygodę w Częstochowie. Przemierzymy wówczas dwa województw śląskie oraz małopolskie. Dla wszystkich fanów długich wypraw rowerowych również dobra informacja. Istnieje “Jurajski Rowerowy Szlak Turystyczny”, który gwarantuje uzależnienie i sprawia, że kto się raz pojawił na jego ścieżce będzie wracał 🙂 Tak więc zachęcam bardzo mocno do zwiedzenia, zwiedzania i rozpowszechniania wśród znajomych i rodziny pasji do zwiedzania Polski, bo naprawdę mamy to niebywałe szczęście, że żyjemy w tak pięknym kraju.