Podróż autostopem. Czy wyjazd wakacyjny autostopem to dobry pomysł?

By | 28 września 2016
wakacje autostopem

Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca tylko wtedy, jeśli w tę podróż wybierzemy się planując ją z miesięcznym (co najmniej) wyprzedzeniem.  Podróżowanie autostopem, chociażby  po Europie, może okazać się nie lada przygodą i tanią formą spędzania wakacji, o ile wie się jak do tego podejść. Od czego zatem zaczynać?

Oczywiście – od planowania. Samo planowanie zaś od sięgnięcia po mapę. Co chcemy zobaczyć? Może Paryż, może Barcelonę? Weźmy do ręki mapę i sprawdźmy jak tam dojechać. Zbadajmy drogi i autostrady, i wybierzmy takie, które nie obfitują w wiele skrętów i załamań. Słowem – najprostsza trasa – najlepsza. Warto jednak wyszukiwać te trasy także pod kątem miejsc, które można zwiedzać.

Wytyczenie trasy to jednak jest to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest zajrzenie na stronę www.couchsurfing.org. Co to za strona? Otóż jest to portal społecznościowy, który zrzesza ludzi z całego świata, oferujących „wymianę gościnności”.

Na czym to polega?

Osoby  mające tam profil oferują nieodpłatny nocleg , czyli tzw. „kanapę”  innym gościom.  Czy jest to bezpieczne? Jak w przypadku każdego portalu społecznościowego trzeba uważnie czytać profile wybranych osób, opinie i komentarze o udostępnionych przez nie miejscach noclegowych. Portal istnieje już niemal dwie dekady i zrzesza ponad sześć milionów ludzi z całego świata. Noclegi można znaleźć w ten sposób w dwustu pięćdziesięciu państwach n całym globie! Najwięcej couchsurferów znajdziemy w… Paryżu!

Mimo jednak tak wspaniałej możliwości zawsze trzeba zabrać ze sobą namiot. Wygodny, praktyczny, ważący około trzech, czterech kilogramów. Koszt – niewiele, bo można już kupić taki za około 300 złotych, a mamy zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa na wypadek konieczności noclegu w jakimś przypadkowym miejscu. Osoby, które od lat spędzają wakacje w podróży autostopem, zawsze podkreślają, że posiadanie namiotu przy sobie nie raz ratowało im życie w trudnych okolicznościach.

Skoro mowa o tym, co warto zabrać – to na pewno  kuchenkę gazową, do przygotowywania ciepłych posiłków, mapy, przewodniki i ubezpieczenie. Tak – ubezpieczenie – jeśli podróżujesz po Europie, po krajach UE, z pewnością przyda Ci się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

W telefonie komórkowym, pod międzynarodowym skrótem ICE (In case of emergency) należy także zapisać numer osoby pierwszego kontaktu. W razie wypadku służby ratownicze właśnie pod tym numerem będą szukały kogoś  z naszych bliskich do zawiadomienia o całej sytuacji.

No i możemy ruszać w pełną przygód podróż ! Na stacjach benzynowych szukać kartonów (najlepiej w formacie A3), a ze sobą mieć mazaki, które posłużą do napisania destylacji. Możemy tez klasycznie, „na kciuka” szukać okazji, ale pamiętajmy – kartony zawsze są bardziej widoczne.

Wyjazd wakacyjny autostopem, podróż autostopem – zawsze będzie bezpieczna, jeśli zaplanujemy ją z głową i na poważnie. Spontaniczność nie zawsze się w tym wypadku opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *